Bimer Şikayet

 

  • Bimer nedir?
  • Bimer ne işe yarar?
  • Bimere şikayet nasıl yapılır?

Bu sorulara bir cevap verelim. Son günlerde bimere oldukça şikayet gitmeye başladı. Bu şikayetlerin sayısı bir hayli arttı. Bunun üzerine biz de bimeri size tanıtmak istedik.

 

Soru 1. Bimer açılımı nedir?

Bimerin açılımı: Başbakanlık İletişim Merkezidir. Adından da anlaşılacağı gibi bazı durumlarda başbakanlık ile iletişime geçebilirsiniz. Bilindiği üzere başbakanlık ile her zaman iletişim kuramazsınız ve hatta istediğiniz zamanlarda bile iletişim kurmak çok zor. Bundan dolayı başbakanlık bir iletişim bölümü oluşturmuş. Bu iletişim bölümünden istediğiniz zaman ulaşabiliyorsunuz.

Soru 2. Bimer nedir?

Aslında birinci soruda bunun cevabına biraz değindik. Başbakanlık tarafından bir iletişim bölümü oluşturulmuş dedik. Bu iletişim bölümü internet üzerinden çalışmaktadır. İnternete giriyorsunuz, bimere şikayet diye googleda aratıyorsunuz. Daha sonra karşınıza bir sayfa geliyor. Daha sonra bu sayfadan isteğinizi belirtiyorsunuz. İsteğiniz başbakanlığa iletiliyor ve gerek görüldüğü zamanlarda başbakana kadar gidebiliyor. İşte bu döngüyü sağlayan sisteme başbakanlık iletişim merkezi yani bimer diyoruz.

Soru 3. Bimer ne işe yarar?

Diyelim bir ciddi bir probleminiz var. Türkiye hukuku üzerinde bu sorun çözülemiyor ve sizin bu sorunu gerçekten çözmeniz gerekiyor. Bulunduğunuz ilçenin, ilin belediyelerine gittiniz. Çözüm bulamadınız. Bu sorun da biraz büyük, herkes aşamıyor. Ee ne yapacaksınız? Oturup çözüm beklemeyeceksiniz herhalde. Bir yerlere bunu bildirmeniz gerekiyor ki sorunlar çözülebilsin. Bunu başbakanlık çözebilir fakat siz başkanlığa nasıl ulaşırsınız, bilmiyorsunuz. Bilseniz de zaten ulaşmanız çok zor. Adamlar ülke sorunları ile ilgileniyor, bir vatandaşın tek tek sorununu dinleyemez. Siz de kalkıp başbakanlığa gidemezsiniz. Gitseniz bile muhattap zor bulursunuz. Evde oturun, çayınızı elinize alın. Bismillah deyin ve google”a bimer yazın. http://bilgibasvuru.basbakanlik.gov.tr/ isminde bir site görünecek. Daha sonra net üzerinden istediğiniz şikayeti, isteği, öneriyi, düşünceyi bildirin. İşte bimer bu işe yarıyor. Kısaca, net başbakanlığı diyelim. Net üzerinden istediğiniz her şeyi söylüyorsunuz. Onlar da bu söylediklerinizi okuyor. Olay bu kadar basit. Anlamayan varsa söylesin tekrar baştan daha detaylı bir şekilde anlatayım. Soru 4”ü de okuyun, daha sonra söyleyin

Soru 4. Bimere şikayet nasıl yapılır?

Geldik esas kilit soruya. Her şey tamam güzel de bu bimere şikayeti nasıl yapacağız? İşte adım adım bimer şikayeti;

Öncelikle bir gerçek kişi olarak mı yoksa tüzel kişi olarak mı şikayet yapacaksınız, bunu bildirmeniz gerekiyor. Gerçek kişi ne demek, tüzel kişi ne demek? Bunu da bir dipnot olarak verelim.

Gerçek kişi: Herhangi bir kurum adı altında çalışmayan(veya çalışan temsil etmeyen), kendine özgü kimliği ile hareket eden bir kişiye gerçek kişi deniliyor.

Tüzel kişi: Bu tanım ise gerçek kişi tanımının tam tersi. Herhangi bir kurum adına çalışan, temsil eden ve kişiliğinden ziyade kurumu adına hareket eden bir yönetim kurulu veya şirkettir. Kısacası tüzel bir kişi değil, birden çok kişi adına onları temsil ederek hareket eden kişidir. Örneğin anonim şirketlerde bir yönetim kurulu vardır. Bu yönetim kurulu bir gerçek kişi değil, tüzel kişidir. Yönetim Kurulu Başkanı ise bu tüzel kişi tanımına uyan kişi anlamı taşımaktadır.
Tüzel kişi miyiz yoksa gerçek kişi miyiz buna karar verdik diye varsayıyorum. Gerçek kişi olduğumuzu düşünelim. Bu karar neticesinde; http://bilgibasvuru.basbakanlik.gov.tr/bilgiedinme.aspx?beId=1 adresine gireceksiniz. Eğer ki tüzel kişi iseniz; http://bilgibasvuru.basbakanlik.gov.tr/bilgiedinme.aspx?beId=2 bu adrese gireceksiniz. Bunun nedeni ise şikayetin öncelik sırası. Tüzel kişiler genellikle daha çok kontrol edilmekte. Çünkü kurumların, gerçek kişilerden daha çok işleri oluyor. Örneğin bir kara yollarının işi var diyelim. Bu iş için kaçak hafriyat döktüklerini var sayalım. Bir başka firma bu durumdan rahatsız oluyor. Çünkü kendisi bu işten kar edemiyor, diğer firmanın kaçak döküm yapması onu rahatsız ediyor, şikayet ediyor. Bimer şikayetleri yapan kişiler ise gizli tutuluyor. Bundan dolayı tüzel kişi olmanız halinde şikayetiniz daha hızlı işlem görebilir. AMA bir gerçek kişi iseniz, başvuru yaparken tüzel kişiyi işaretlemeyin. Zaten tüzel kişi başvurusunda tüzel kişinin unvanı istenmekte. Gerçek kişilerde ise unvan istenmiyor. Bunu da ayırt etmek gerekiyor. Başvurunuzda böyle bir yöntem denerseniz, başvurunuz iptal edilebilir.

Gerçek kişi iseniz, başvurunuzda isim, soy isim, T.C kimlik numarası, elektronik posta adresiniz yani mail adresiniz, adresiniz, iliniz ve istenilen bilgi veya belgeler istenmektedir. Bu bilgileri kendinize göre düzenleyin. Tc kimlik numarası öğrenmek için yine net bağlantınızı kullanabilirsiniz.

Eğer bilgileri word dosyasında hazırlamak istiyorsanız, http://bilgibasvuru.basbakanlik.gov.tr/gercekkisi.doc adresinden gerçek kişi için bimer şikayeti, http://bilgibasvuru.basbakanlik.gov.tr/tuzelkisi.doc adresinden tüzel kişi için bimer şikayet başvuru formlarını indirebilirsiniz. Bu formları doldurduktan sonra yine aynı başvuru yerinden belgeyi gönderebilirsiniz. Başka bir upload sitesine upload ettikten sonra linkte verebilirsiniz. Bu da şikayeti inceleyecek kişiyi uğraştırır biraz. En iyisi siz olduğu gibi başvuru yapın. Microsoft word belgesi ile falan uğraşmayın.

Diyelim ki başvuru yaptınız. Bu başvurunuzu daha sonra tekrar incelemek isteyebilirsiniz. Bunun için http://bilgibasvuru.basbakanlik.gov.tr/sorgu.aspx adresine girebilirsiniz. Bu bölümde TC kimlik numaranız, adınız ve soyadınızı yazın. Daha sonra “Bul” butonuna tıklayın. Eğer bir şikayet başvurunuz varsa bu bölümde size görünecektir. Bu ve buna benzer durumlar resmi kurumlarda gerçekleştirilmektedir. Bundan dolayı tc kimlik numaranızı gizli tutmanızı öneriyoruz.

 

Bu makaleye benzer olarak bir örnek şikayet göstermiştir. En aşağıdaki bölüme bakabilirsiniz. Bir annenin şehitler konusunda başbakanlığa yaptığı şikayeti okuyun. Yazıyı okurken biraz canınız yanabilir, çünkü o anne her gün Türkiye”de şehit olan askerlerimiz için bir şeyler yapmak istemiş. Yazmış şikayetini göndermiş. Konunu altında yorumlar var. Bu yorumlarda bimere giden şikayetlerin örnekleridir. Sağ olsun kullanıcılarımız yaptıkları başvuruları bizlerle örnek olarak paylaşıyorlar. Diğer şikayet edecek kişiler bu başvuruyu inceleyerek daha sağlıklı bir başvuru da bulunabiliyorlar.

Bir diğer yöntem ise telefonla başvuru yapmak. Bimerin telefon numarasını biliyor musunuz? Bilmiyorsanız söyleyelim. Bimerin iletişim numarası 150. Yani ev veya cep telefonundan 150 yi tuşlayın ve arama tuşuna basın. İstediğiniz şikayeti telefondan gerçekleştirin.

 

Bimer kısaca budur. Bimer hakkında merak ettiğiniz her hangi bir sorun olursa bu bölüm altında bize sorun. En kısa sürede cevap veririz. Ve son olarak bir şey söylemek istiyorum.

 

Asla haksızlığa boyun eğmeyin. Türkiye”nin gelişmesi ve ileriye gidebilmesi için en küçük bir hatayı bile şikayet edebilirsiniz. Çekinmeyin, korkmayın.

 

BİMER ŞİKAYET ÖRNEĞİ

 

 

Bu yazı sadece bir örnektir. Bir anne tarafından yazılmış ve gönderilmiştir. Şikayetlerinizi yukarıdaki formu doldurarak göndermeniz gerekmektedir. Buraya yapılan yorumların resmi hiç bir bağlayıcılığı yoktur.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığına:

Merhaba Ülkemin Yöneticileri! Başbakana ulaşacak mı bu mail bilmiyorum ama ulaşırsa en azından hep bizim iyiliğimiz için bir şeyleri yaptığını iddia eden başbakanımızın halkın esasen ne istediğini anlayacağını umuyorum..

Ben bir köşe yazarı değilim, Sanatçı , Siyasetçi , Yada herhangi bir üniversitede rektör değilim, Futbolcu , Televizyoncu , yada bir Holding sahibi değilim, hoş bunların hiç birinin sizin fikir ve görüşlerinize tamamı ile katıldıklarını sanmıyorum.. 25 yaşında Vatan sevdalısı Türkiye Aşığı ve bir kız çocuğu annesiyim.. Sayın Erdoğan: Yönetime geçtiğiniz günden bu yana size oy vermiyorum. Yaptığınız bir çok işi desteklerken helal olsun diyor , Bir çok icraatınızı da tüm asabiyetle kınıyorum.. Öncelikle ülkemin askerlerini darbe korkusuyla bir bir ceza evine atarken, Dağdan inen ve af diye lanet bir yasanın ardına saklanarak ülkemi bölmek için elinden gelen her şeyi yapan teröristler kadar imtiyazla yargılamadığınız için, Yıllarca okumuş bu ülke için dağlarda çatışarak kıdem almış aslında el üstünde tutulması gereken , yargılanırken en azından daha sağlıklı ortamlarda yaşatılması gereken kurmay subayları, tek tek onursuz, gurursuz, ithamlarla yargıladığınız için, Basında onları darbeci , diye tanıtmalarına izin verdiğiniz için, Askeriyenin siyasilerin elinde oyuncak olmasına, Aslında onların bundan yıllar önce bile meclisle uzlaşmadan bir sınır ötesi operasyon bile yapamadıklarını insanlara unutturdunuz! Sizler, yani siyasiler aranızda usulsüzlükten , hırsızlıktan , yolsuzluktan , yada buna benzer birçok suçtan yargılanırken , hatta bir çoğunuz ceza evlerindeyken seçilip meclise girmişken , mazinizi bi kenara atmayı başarıp milletin vekilleri olmuşken, ne çabuk unuttunuz ardınızdaki güçleri.. Aklım erdiğinden bu yana Türkiye’de Terör var Sayın Erdoğan, Halkın size %50 lik oy verdiği mavrasına beni inandıramazsınız! Çünkü ben seçimde attığım oyu daha sonra sandıkta bulamayan bir Türküm, Ben bire bir bunu yaşamış bir seçmenim, Sakın benim gibi bu olayı yaşayan türk halkını göz ardı etmeyin lütfen.. Terörü ya bitirin yada bırakın asker bitirsin elinizi çekin askeriyeden, Osman Pamukoğlu gibi bir adamı Emekli bile olsa yeniden göreve çağırın ( Eminim bunun can atacaktır! ) Türkiye okuyan Türk kimliği taşıyan nice canlar kaçakçılıkla beslenen ülkeme girmesine bile engel olmadığınız kansızlar tarafından Şehit ediliyor yıllardır, Bugüne kadar Türkiye Cumhuriyetinde bu denli uzun dönem yönetimde kalan tek iktidar partisi olarak halkı ne zaman dinleyeceksiniz Sayın Erdoğan: Biz toprak falan vermiyoruz, biz Kürt açılımı da istemiyoruz , Biz şehit vermek istemiyoruz Sayın Başbakan savaşılacak ise savaşalım, Alın bizi de orduya iç savaş çıkma tehlikesi varken bizlerde eğitim görelim gönüllü , Türk kadını asildir mavrasını geçin artık.! Biz evlatlarımızı yitirince kalmıyor asillik falan sayın başbakan! Bugüne kadar hiç bir siyasinin çocuğunun doğuda askerlik yapmaması ne büyük bir lütuf niye ? Neden Başbakan ? Muhafazakar bir toplumuz biz, Siz ise bir cemaatte büyümüş aslında hepimizden çok içinde Allah korusu olması gereken bir yöneticisiniz, Korkmuyor musunuz Allah’tan nasıl vereceksiniz o günahsızların hakkını? Soruyorum size nedir Ülkemizden alıp veremediğiniz Apo yıllardır o İmralı’da neden besleniyor hadi ilk 2 istihbarat dediniz bilmem ne dediniz asmadınız, Kör müsünüz sayın başbakan! O adam yaşadıkça cesaretlendiklerini onlardan korktuğumuzu sandıklarını görmüyor musunuz, Siz nasıl insanlarsınız tüm siyasiler olarak, Acem yöneticileri kadar olamıyorsunuz , Türklüğümüze övünecek korkusuz bi yanımızı bırakmadınız , Bizler Osmanlı torunuyuz Sayın Erdoğan! Bizler 600 küsür yıl boyunca tüm dünyanın karşısında diz çöktüğü Osmanlı neslinin , Türk boylarının , Fatihlerin , Alparslanların, Genç Osmanların Torunuyuz, Savaşta her şey mubahtır.

Sayın Erdoğan: Biz sevmedik siyasi savaşı, Lanet ettik beddualar ediyoruz sizlere, Hani bakmayın böyle beddua falan diyorum da alenen küfür etmişliğim var kurduğunuz bu düzene, Utanıyorum sizden, Hepinize bin beddua savuruyorum o dağdan inenleri kucaklayan vekilleri halen mecliste barındırdığınız için, Apo’yu Amerika’dan kalleşlerden korktuğunuz halen asmadığınız için, Orduyu rahat bırakıp Türk askerinin kimliğini lekelediğiniz için, geçmişinizdeki lekeleri ülkem insanın yüreğini yakarak unutturduğunuz için, Müslüman halkımı İslamiyeti kullanarak kirli emellerinize alet ettiğiniz için, Ülkemi amerikan uşaklarına peşkeş çektiğiniz için, Putlaştırılmış Kemalizm diyerek Rabbimin bu ülkeyi bu ulusu bir araya getirmesi için var ettiği komutanım Mustafa Kemal Atatürk”ü bir büstten ibaret görüp onun fikirlerini benimsemediğiniz, için.. Bir teğmen için menemeni yakın emrine karşılık , Bıçak kemiğe dayandı diyerek hiç bir bok yemediğiniz için, Haklısınız! Muhalefet partileri başkanları bugüne kadar ilk defa bu kadar korkak hatta abartıyorum ilk defa bu kadar boktan adamlar, Kılıçdaroğlu denen gereksiz mahluk seçim öncesi Kürdistan vaatleri verdi Tunceli’ye dersim diyerek! Rahmetli Türkeş yaşasaydı da Bahçelinin pısırıklığını görseydi , Oysa binlerce Asena binlerce alperen ardındaydı milliyetçiliğin , Ülkemin gençleri ölmesin artık Türkiye’nin başbakanı Sayın Erdoğan: Sayın diyorum saygınlığınızdan değil , Korktuğumdan da değil , aslında hak etmeniz gereken bir hitap olduğu için,

Not: Bu bir Türk gencinin yeni bir Mustafa Kemal beklemek yerine, İlk önce kurulu düzene baş kaldırışıdır, Eğer sizler yöneticiler derhal adım atıp önce o meclisteki it”leri sonra Apo denen köpeği , sonra ise Kürdistan türküsü söyleyen tüm şerefsiz ermeni tohumlarını Amerika’dan Avrupa insan haklarından Fransa’dan oradan buradan kimseden korkmadan Türklüğümüzü daha fazla lekelemeden! Asıp yok etmeye başlamazsanız, bizler Türk gençleri örgütleyip kendi içimizde yok edeceğiz bu hainleri , Bu yazı benim şahsi görüşümdür, hiç bir baskı altında kalmadan yazdım diyemeyeceğim! Onca Mehmet’in vebalı var boynumda sizde bana hak verin! Onlar hakkını helal eder mi size bilmiyorum ama , BEN HAKKIMI HELAL ETMİYORUM SİZE! Ne Saygıyla Selamlıyorum sizi, Nede bir hoşça kal ile vedalıyorum, Allah tüm Mehmet’in vebalini bu dünyada dolasın boynunuza diyorum.

 

Alıntı: bimer şikayet

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !